Блог

Теорія календаря
Теорія календаря

Календар (лат. Calendarium - боргова книжка: в Стародавньому Римі боржники платили відсотки в день календ, перших чисел місяця) - система числення великих проміжків часу, заснована на періодичності руху небесних тіл: Сонця - в сонячних календарях, Місяця - в місячних календарях і одночасно і Сонця і Місяця в місячно-сонячних календарях.

Сонячний календар
Сонячний календар

Сонячний календар - різновид календаря в основі якого лежить тропічний рік, тобто період зміни сезонів. Тривалість тропічного року становить 365,24220 діб. Таким чином, календарний рік у сонячному календарі повинен становити або 365 діб - звичайний рік, або 366 діб - високосний рік. Для того, щоб середня тривалість календарного року була близька до тривалості тропічекого року необхідна система вставки високосів. Для її визначення можна розкласти дробову частину тривалості тропічного року в ланцюгову дріб:

Місячний календар
Місячний календар

Місячний календар - різновид календаря, в основі якого лежить період зміни фаз Місяця, т. є. синодичний місяць. Тривалість синодичний місяця в середньому становить 29,53059 доби. Т. о., Календарний місяць може складатися або з 29, або з 30 днів, причому місяці в році чергуються, щоб дні місяця якнайкраще потрапляли на одні і ті ж фази Місяця. У місячних календарях тривалість року приймається рівною 12 місяців. Відповідно до цього, тривалість місячного року виходить рівної 12 Ч 29,53059 = 354,36708. Значить, в календарному році може бути або 354 дня - простий рік, або 355 днів - продовжений (високосний) рік; а для того, щоб середня тривалість календарного року була близька до тривалості місячного року необхідна система вставки високосів. Для її визначення можна розкласти дробову частину тривалості місячного року в ланцюгову дріб:

Одиниці виміру часу
Одиниці виміру часу

ДОБА Концепція доби заснована на русі Землі навколо своєї осі. Доба сонячні істинні - період обертання Землі щодо центру Сонця. Величина непостійна і залежить від багатьох факторів. Для зручності використовується її усереднене значення добу середні сонячні (або день) - середня тривалість істинних сонячних діб за рік. Надалі для середньої сонячної доби буде застосовуватися термін день. Також в астрономії використовуються добу зіркові - період обертання землі щодо нерухомих зірок.